Not Again!

Just last week I bought 2 tins of Nido 3+, each 1000gms and I remember paying Php700+ for both. I forgot how much it was for each, but I’m sure I paid a total of Php700+.

The 2nd tin is almost finished {well, yeah my daughter still drinks more than 3 btls of milk before she goes to sleep, that much! And eats a lot of solid “family” food as well}, so I hurried to buy 2 tins this afternoon.

I asked the lady if there’s 2000gms but unfortunately they don’t have, so I didn’t have a choice but to grab the same as what I bought last week, 1000gms. I asked for 2 tins again, but when she told me the total price of Php850.50, I was shocked that even the people in the queue looked at me because of my reaction “bakit magkano na ba isa?Php425.25 po ma’am, the lady said…

Huh? Eh kakabili ko lang din ng dalawa dito last week, around Php300+ each lang“, I explained her.

Ay opo tumaas na po kasi ulit“, she answered.

Oh well! Do I have a choice?

Oh well, instead of whining about it, let me go ahead and find out about colon cleanse, an assignment of my Nursing student cousin. *sigh*

ABOUT THE AUTHOR
Marketing Manager at Adventures Beyond Group | WAHM | Ex-OFW | Music Enthusiast | Cactus and Succulent Hobbyist | Hello Kitty Lover | A 42 y/o mom of two lovely girls sharing her adventures as she walks through motherhood and having to do most things on her own while her Indian national husband works miles away from home.

Facebook Twitter LinkedIn Google+ Skype   

Related posts

2 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Valued Voice